O βασιλιάς των σπορ επιτρέπει τα όνειρα

Η Τσέλσι πέτυχε το ακατόρθωτο! Αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο για 53΄ λεπτά, απέσπασε ισοπαλία απ την Μπαρτσελόνα με 2-2 μέσα στο «Καμπ Νου» και πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Δίχως άλλο, ο τεχνικός των «Λονδρέζων» Ντι Ματέο κατόρθωσε μέσα σε δύο μήνες να αλλάξει τη φυσιογνωμία τους και να τους οδηγήσει ένα σκαλοπάτι πριν απ την κορυφή της Ευρώπης.Με τη σέντρα, η Μπαρτσελόνα προσπάθησε με το γνωστό παιχνίδι της -καλή κυκλοφορία της μπάλας με πολλή υπομονή- να φθάσει σ ένα γρήγορο γκολ. Είναι αλήθεια πως το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για την Τσέλσι. Μόλις στο 3΄, ο Μέσι έφθασε πολύ κοντά στο γκολ. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Κέιχιλ τραυματίστηκε, με αποτέλεσμα να προκύψει μέγα πρόβλημα για τους «Λονδρέζους», καθώς στον πάγκο δεν υπήρχε άλλος κεντρικός αμυντικός. Ετσι, τη θέση του πήρε ο Μποσίνγκουα.Οι «Καταλανοί» συνέχισαν να είναι το αφεντικό του αγώνα, με την Τσέλσι να απειλεί για πρώτη φορά στο 24΄ με τον Ντρογκμπά. Ακολούθως, ήταν η σειρά της Μπαρτσελόνα να χάσει λόγω τραυματισμού ένα βασικό γρανάζι της «μηχανής» της, τον Πικέ, που τραυματίστηκε στο κεφάλι σε σύγκρουσή του με τον Βαλντέζ. Τα λεπτά κυλούσαν και οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα αύξαναν την πίεσή τους. Το γκολ του Μπουσκέτς στο 35΄ με το οποίο οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, ήταν η δικαίωση των προσπαθειών τους.Στο 37΄ ο Τέρι χτύπησε εκτός φάσης τον Σάντσεζ και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την Τσέλσι με παίκτη λιγότερο. Στο 43΄, ο Ινιέστα εκμεταλλεύτηκε με ιδανικό τρόπο την ασίστ του Μέσι και πανηγύρισε το 2-0. Ομως, λίγα δευτερόλεπτα πριν απ τη λήξη του ημιχρόνου, ο Ραμίρες «κρέμασε» στην κίνηση τον Βαλντέζ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Με το γκολ αυτό η αγγλική ομάδα επέστρεψε στο κόλπο της πρόκρισης.Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Μπαρτσελόνα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ινιέστα απ τον Ντρογκμπά. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μέσι, με την ελπίδα να κάνει το 3-1 και να πετύχει έτσι το πρώτο του γκολ σε αγώνα με αντίπαλο την Τσέλσι. Ωστόσο, σημάδεψε το δοκάρι!Η συνέχεια του ημιτελικού ήταν συγκλονιστική. Η Μπαρτσελόνα πίεζε στο μισό γήπεδο την Τσέλσι, η οποία αμυνόταν με υποδειγματικό τρόπο. Ακόμη και ο Ντρογκμπά είχε γυρίσει πίσω για να δώσει βοήθειες, κάνοντας ένα απ τα καλύτερά του παιχνίδι στην καριέρα του.Εως το «φινάλε» όλοι οι παίκτες της Τσέλσι έχοντας δημιουργήσει ένα διπλό τείχος έξω απ τη μεγάλη περιοχή του Τσεχ, μπλόκαραν τον Μέσι και την παρέα του. Ο Αργεντινός είχε και δεύτερο δοκάρι με σουτ στο 83΄. Σαν να μην έφθαναν όλα αυτά, στις καθυστερήσεις ο Τόρες βγήκε μόνος στην επίθεση, πέρασε τον Βαλντέζ και σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 2-2.Μπαρτσελονα: Βαλντέζ, Μασεράνο, Πικέ (26΄ Ντάνι Αλβες), Πουγιόλ, Μπούσκετς, Φάμπρεγκας (74΄ Κεϊτά), Τσάβι, Ινιέστα, Κουένκα (67΄ Τέγιο), Μέσι, Σάντσεζ.Τσελσι: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ (12΄ Μποσίνγκουα), Τέρι, Κόουλ, Ραμίρες, Λάμπαρντ, Μίκελ, Μεϊρέλες, Μάτα (58΄ Καλού), Ντρογκμπά (80΄ Τόρες).